Konflikty mohou přinášet bolest, nebo být kořením komunikace. Záleží na tom, jak je zvládneme.

Provázení náročnými rozhovory – Mediace pro život – založené na nenásilné komunikaci s využitím prvků tělesného prožívání zvyšuje šanci konflikty transformovat na příležitost vzájemně se slyšet v tom, co je pro nás důležité.

Co je Mediace pro život

Mediace pro život je komplexní, sebezkušenostní výcvik s celkovým rozsahem 150 hodin. Propojuje nenásilnou komunikaci v oblasti zvládání konfliktů se znalostí a prvky somatického prožívání. Posiluje odolnost a přináší dovednosti pro průvodcování náročnými rozhovory.

Výcvik Mediace pro život staví jednak na přístupu Johna Kinyona a Ikea Lasatera, kteří vycházeli z díla Marshalla Rosenberga, autora nenásilné komunikace (NVC). John a Ike aplikovali jazyk potřeb na vnitřní, meziosobní a vnější úrovni. Dále ve výcviku uplatňujeme prvky všímavosti a práce s regulací nervového systému podle principů somatického prožívání, abychom posílili a navýšili vlastní kapacitu vracet se do stavu klidu, i když se v nás děje reakce nebo chceme podpořit druhé v konfliktní situaci. Věnujeme pozornost tělu, abychom dokázali lépe odčítat a navigovat své reakce a komunikovat vědomě. Schopnost naladění se na druhého a na sebe podporujeme také pomocí praxe dyád, inspirované dílem Roberta Gonzalese, trenéra nenásilné komunikace, který se zaměřoval na vtělení této praxe.

Ve své podstatě je tento styl mediace o hlubokém naslouchání sobě a druhým lidem. Učíme se plynule si osvojit jazyk potřeb a navýšit schopnost vcítění tak, aby se z konfliktu mohl stát opravdový dialog, který vede k novým možnostem. Také situace ve světě poukazuje na nutnost najít lepší způsoby zvládání konfliktů, abychom tím do budoucna umožnili inteligentní, kreativní a efektivní řešení krizových situací. To však začíná v nás samých a v tom, jak zvládáme své vnitřní konflikty. Pokud nepochopíme sebe, těžko budeme chápat ostatní.

Máme k dispozici přirozené obranné reakce zděděné po předcích, což je předvídatelná součást naši lidské výbavy. Přitom ale existují spolehlivé způsoby, které nás povedou k hlubšímu kontaktu se sebou, do stavu přítomnosti a rovnováhy. Toto tzv. vědomé Já se snažíme během celého výcviku posilovat. A abychom se orientovali v různých situacích, získáme tzv. mapy (tj. procesy), které nám pomohou se neztratit.