Předvánoční kurzík Úvod do nenásilné komunikace ve Valašském Meziříčí

Během 4 setkání se před Vánocemi vyživíme základními stavebními kameny nenásilné komunikace – empatií druhému a sobě, sebenapojením a sebevyjádřením. Kurzík je určen všem, kteří jsou již nějakou dobu zvědaví na nenásilnou komunikaci a rádi by si možná udělali jasno, jestli jim má tento přístup co dát. V rámci kurzu se též seznámíme s metodou Emotion Aid®, která nám pomůže získat více vnitřního prostoru a snížit stres.
Co je cílem kurzu a o čem bude

Cílem kurzu Úvod do nenásilné komunikace v tomto předvánočním čase je vytvořit prostor pro vyživení těch částí nás, které pro svoje duševní zdraví potřebují blízkost, otevřenost a empatii.

Budeme se zabývat 4 základními prvky nenásilné komunikace a to je sebenapojení na sebe (své pocity, potřeby a tělo), 4 formy vyjádření empatie druhému, potažmo sobě, a sebevyjádření podle struktury nenásilné komunikace (pozorování, pocity, potřeby, prosba).

Komu je kurz určen a kdo vás jím bude provázet

Kurz je určen všem, kteří se chtějí v předvánočním čase více pohroužit do sebe, svého prožívání, pocitů a potřeb, užít si malou skupinu podobně naladěných lidí zaměřených na společné učení, experimentování s objevování. Během kurzu se budeme nejen seznamovat se základy nenásilné komunikace, ale také si je zkoušet ve dvojicích, sdílet své zážitky ve skupině. Kapacita akce je vzhledem k současným možnostem prostoru 8 osob.

Kurzík povede Karolina Pincosy, která v organizaci 4UŠI působí jako psychoterapeutka a mediátorka a nenásilnou komunikaci již několik let praktikuje především díky organizaci a asistování výcviku Mediace pro život.

Co je nenásilná komunikace

Nenásilná komunikace (Nonviolent communication, NVC) je metoda – či možná spíše umění – komunikace směřující k vytváření porozumění mezi lidmi a k hledání řešení, která fungují pro všechny. Postupy nenásilné komunikace vyvinul Marshall Rosenberg a rozvinuli je mnozí další trenéři.

V nenásilné komunikaci rozvíjíme dovednosti ve třech směrech:

  • Kontakt se sebou samým: zaměření pozornosti na vlastní pocity a potřeby a kultivování vnitřní svobody v nakládání s nimi.
  • Upřímné sebevyjádření: vyjádření všeho podstatného takovým způsobem, který budou ostatní lidé schopni slyšet a pochopit.
  • Empatie: vytváření prostoru pro prožívání druhého člověka tak, aby se cítil slyšen, pochopen a brán vážně.

 

(Převzato s webu https://nenasilnakomunikace.org/co-je-nenasilna-komunikace)

Co je Emotion Aid®

Koncept Emotional First Aid je vizí Giny Rossové zakladatelky ITI – Mezinárodního traumatického institutu v USA a v Izraeli a ředitelky tohoto institutu Cathy Lawi. V současné době se buduje mezinárodní komunita EA se sídlem v  Izraeli https://emotionaid.com/ pod vedením Cathy Lawi.

Emotion Aid® znamená EMOČNÍ PRVNÍ POMOC a jde o pět jednoduchých kroků pro seberegulaci. Jejím cílem je:

* posílení odolnosti
* snížení stresu a úzkosti
* prevence syndromu vyhoření

Termín / čas / místo

Kurz se skládá ze 4 setkání, která proběhnou vždy v úterý mezi 17 a 19:30h.

Termíny úterních setkání jsou 26. listopadu, 3., 10. a 17. prosince 2024.

Kurz se koná v prostorách Hlavu vzhůru – terapeutickém a vzdělávacím prostoru ve Valašském Meziříčí na ulici Poláškova č. 75 ve 2. patře.

Cena kurzu je 850 Kč

Tento kurz je realizován díky finanční podpoře MPSV v rámci projektu Jsme v tom spolu a MAS Střední Vsetínsko, z. s. Kurzovné budete moci uhradit přímo na místě – v hotovosti nebo přímou platbou přes Qr kód specifický pro daný kurz.

Přihláška

Přihlašování je možné do 26. listopadu nebo do naplnění kapacity kurzu.

Kurz je otevřen pro 8 osob. Po odeslání přihlášky Vám co nejdříve potvrdíme účast emailem spolu s dalšími organizačními informacemi.

Jsme v tom spolu / Podpora vztahů a komunikace v rodinách - projekt finančně podpořený MPSV v rámci programu Rodina 2024

Tento projekt byl realizován za finanční podpory
MAS Střední Vsetínsko, z. s.